Durakhan Haber Portalı-sinop,sinophaber,sinop haberleri,sinop
112 VURGUNU DİKMEN’DE
112 VURGUNU DİKMEN’DE
ERSOY’DAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
ERSOY’DAN 17 ARALIK AÇIKLAMASI
HASTANE İHALESİ İPTAL EDİLDİ!
HASTANE İHALESİ İPTAL EDİLDİ!
ACI KADER!
ACI KADER!
GÖRMEZDEN GELİYORLAR
AKP Yöneticileri bu durumu görmezden gelmektedir
SAHABENİN PEYGAMBER SEVGİSİ

SAHABENİN PEYGAMBER SEVGİSİ

  Bu yazı 30 Nisan 2012, Pazartesi 11:53:19 eklenmiştir. 2225 kez okunmuştur.
Yazar : Safi Çınar
SAHABENİN PEYGAMBER SEVGİSİ


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

SAHABENİN PEYGAMBER SEVGİSİ

 

 

Sahabe, sözlükte dost ve arkadaş anlamına gelen sahib kelimesinin çoğuludur. Sahebe kelimesi kadar ashab da çok sık kullanılır. İlk dönemlerden itibaren birçok alim tarafından sahabenin çeşitli tarifleri yapılmıştır. Mesela Büyük Hadis Alimi İbn Hacer el-Askalani sahabiyi “Hz. Peygamber’e mümin olarak erişen ve müslüman olarak ölen kimse” şeklinde tarif etmiştir. (Daha geniş bilgi için bakınız: Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, c.35, s.491, Sahabe Maddesi.)

            Sahabenin Önemi. “Sahabe nesli Resul-i Ekrem’e gösterdiği bağlılık ve teslimiyet, ona verdiği destek, hem hayatında hem vefatından sonra İslam’ın yayılması ve doğru anlaşılması için yaptığı olağanüstü çalışmalar sebebiyle dinde önemli bir yere sahiptir.” (TDV İslam Ansiklopedisi c.35, s.491. Sahabe Maddesi.)

            Sahabe Efendimize bağlılığın ve teslimiyetin bir göstergesi olarak “anam babam sana feda olsun Ya Resülallah” derken söz olsun diye söylemiyorlardı. Onların Peygamberimize bağlılık ve teslimiyeti hem sözde, hem de özde bir bağlılık ve teslimiyet idi. Peygamberimize bağlılığın ve onu sevmenin bedelini ödemiş insanlardı. Sahebenin Peygamberimizi ölümüne sevdiklerine dair örnek bir olay anlatmak istiyorum:

            Hicretin 4. yılı safer ayında Medine yakınındaki Adal ve Kare kabilesinden olup Müslüman olduklarını söyleyen altı kişilik bir heyet Medine’ye gelerek “Ya Resülallah! İslamiyet, kabilemiz içinde yayılmaya başladı. Eshabından bazılarını bizimle birlikte gönder de, onlar, bize, dini iyice anlatsınlar, Kuran okutsunlar ve İslam şeriatini öğretsinler” diye dilekte bulundular. Peygamberimiz onların samimiyetine inanarak 6 kişilik bir irşad heyetini beraberlerinde gönderdi.

            Reci adını taşıyan yere geldiklerinde müslüman muallimlere hıyanet ettiler. 4’ünü şehid ettiler diğer 2 sini tutuklayıp Mekke’lilere sattılar. Bu iki kişiden birisi Desinne Oğlu Zeyd, diğeri Adiyy oğlu Hubeyb idi. Desinne oğlu Zeyd’i asmak için bir hurma gövdesi diktiler, sonra kendisini ağaca bağladılar.

            Ebu Süfyan Desinne oğlu Zeyd’e şöyle sordu:

“-Ey Zeyd! Allah aşkına doğru söyle! Şimdi, yanımızda senin yerine, Muhammed bulunup ta, onun boynunu vurmamızı, sen ise, ailen içinde sağ salim yaşamayı arzu etmezmiydin?”

            Zeyd: “-Vallahi, ben, ailem içinde sağ salim oturup ta, Muhammed aleyhisselam’a -değil sizin yanınızda, hatta- şimdi bulunduğu yerde bile, bir dikenin batıp incitmesine razı olmam” dedi.

            Ebu Süfyan: “-Ben insanlar içinde Muhammed’in Eshabının, Muhammed’i sevdiği gibi, hiçbir kimsenin, hiçbir kimseyi sevdiğini görmemişimdir!” dedi.

            Zeyd’i asmak için bir hurma gövdesi diktiler. Sonra kendisini ağaca bağladılar. Dininden döndürmek için oka tuttular. Fakat, bu, onun iman ve teslimiyetini artırmaktan başka bir işe yaramadı. Desinne oğlu Zeyd’i Safvan b. Ümeyye’nin kölesi Nıstas şehid etti.

            Sıra yirmili yaşlarda olan Hubeyb’e gelince ağaca kaldırıp bağlamak istediklerinde, Hubeyb:

-Müsaade ederseniz, beni bırakınız, iki rekat namaz kılayım” dedi. Hubeyb huşu ile iki rekat namaz kıldıktan sonra, Kureyşşriklerine yöneldi ve:

-“Vallahi, eğer, namazı, ölümden korkarak uzattığımı zannetmeyecek olsaydınız, namazı uzatır ve çoğaltırdım.” dedi. Öldürüleceği sırada iki rekat namaz kılmayı, ilk önce adet ve sünnet eden, Hubeyb b. Adiyy olmuştur. (M. Asım Köksal, İslamTarihi, c.11, s.14-29. Şamil Yayınevi.)

             İşte böylece Zeyd ve Hubeyb Peygamberi sevmenin bedelini canlarıyla ödediler. Sadece Zeyd ve Hubeyb değil; herbir sahabinin Peygamberimize bağlılık ve Onu sevme adına ödediği bir bedeli vardır. Peygamberi sevmenin bedelini, kimi sahabi servetini harcayarak/kaybederek, kimi sahabi evini-barkını terkederek, kimi sahabi Zeyd ve Hubeyb gibi gerektiğinde canlarını ortaya koyarak ödedi.

            Peygamberimizi sevmenin çağımızda ki karşılığı, onun sünnetini, ucunda  ölüm bile olsa insanlara ulaştırmak için her türlü fedakarlığı ortaya koymaktır.

            Selam olsun Peygamberimizin sünnetini yaşayan ve başkalarının da yaşaması için gayret sarfedenlere…

 

 


Diigo Diigo Digg Digg Newsvine Newsvine Technorati Technorati
Del.icio.us Del.icio.us Facebook Facebook Reddit Reddit Jumptags Jumptags
Simpy Simpy StumbleUpon StumbleUpon Slashdot Slashdot Propeller Propeller
Furl Furl Yahoo Yahoo BlinklistBlinklist Google Google
 
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Safi Çınar Yazıları
 
 
Döviz
Alis
Satis
USD -
EUR -
Sterlin -
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
 
SEVR'DEN BOP'A TÜRKİ
Esnaf Odası Konuşma
Kurtlar Vadisi Pusu
Kurtlar Vadisi PUSU
Komik Kamera Şakası
Galatasaray Çıldırın
[ Tümünü Göster ]
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Durağan'da sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?
A) YETERLİ BULUYORUM..
B)YETERLİ BULMUYORUM
C)FİKRİM YOK
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 

Warning: include(include/_php/footer.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in C:\Inetpub\vhosts\durakhan.net\httpdocs\article.php on line 452

Warning: include(include/_php/footer.inc.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in C:\Inetpub\vhosts\durakhan.net\httpdocs\article.php on line 452

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'include/_php/footer.inc.php' for inclusion (include_path='.;./includes;./pear') in C:\Inetpub\vhosts\durakhan.net\httpdocs\article.php on line 452